Čištění a mytí střech
Čištění a mytí střechy
Jakou barvu má vaše střecha?
Pokud je vaše odpověď červená nebo hnědá, nebo černá, běžte se na ni podívat. Často žijeme v domnění, že je naše střecha krásně červená. Ve skutečnosti už bývá ale šedá nebo černá. Místo původní černé nebo hnědé nacházíme šedozelenou. Dostali jsme jasný signál.
Přišel čas střechu umýt.
Změna barvy se projeví na každé střeše, kterou pravidelně neudržujeme. Jak je to možné?
Záleží na hrubosti a poréznosti použité krytiny. Plechové nebo plastové krytiny mají celistvější, hladší povrch. Nečistoty jsou proto snadněji smývány a trvá déle, než se usadí viditelné množství. Pálené a betonové tašky jsou plné drobných pórů, které poskytnou spoustu místa pro usazování prachu a organických nečistot a vzdušné vlhkosti. Krytiny z břidlice, šindele nebo jiných přírodních materiálů jsou na tom obdobně.
Proces je nenápadný ale vytrvalý. Jakmile prach z ovzduší vytvoří dostatečnou vrstvu, vzniká prostor pro růst mechů a plísní. Ty vytvoří na střeše ještě hrubší povrch a o to vhodnější podmínky pro usazování nečistot. K tomu se přidá ptačí trus, který je vysoce toxický vůči stavebním materiálů. Nejde ale jen o viditelné znečištění a změnu barvy. Živé organismy potřebují živiny a snaží se drobnými kořínky na střeše udržet, aby nebyly odfouknuty či odplaveny.Jejich přítomnost tak odstartuje nenápadný rozklad střechy.
V extrémních případech začínají na střeše klíčit trávy, drobné rostliny. Vlasové kořínky vegetace narušují strukturu krytiny a střešních pojiv. Na střechách najdeme někdy i stromové nálety. Tady už ale mytí nepostačí. Pravděpodobně bude provést drobné opravy nebo rekonstrukci střechy.
finální speciální nátěr
Střechu po umytí doporučujeme ochránit speciálním nátěrem, který zabraňuje rychlému usazování nových nečistot. Je zde možné zvolit mezi nátěrem pasivním a aktivním.
Pasivní impregnační nátěr
Pasivní druh nátěru chrání střechu fyzicky, jako ochranný film znesnadňuje usazování prachových i organických částic. Zároveň opakovené mytí střechy je tak snažší a méně časově a energeticky náročné.
Aktivní nátěr s nano technologií
Aktivní nátěr funguje na základě fotokatalýzy a dokáže sám zbavovat ošetřený povrch nečistot, které s ním přijdou do kontaktu. Fotokatalýza využívá přirozeného rozkladu látek nacházejících se v ovzduší (tedy i nechtěného prachu a organických částic) za působení světelného záření. Ošetřený povrch vám vydrží bez potřeby umytí pět a více let. Zároveň působí očistným způsobem na molekuly vzduchu v bezprostřední blízkosti, takže vaše střecha začne čistit i vzduch ve vašem okolí.
Výškové mytí střech
Čištění střechy je jednorázovou záležitostí. Využití horolezecké techniky nám umožní přístup na všechny úrovně střechy bez omezení. Můžeme tedy zaručit opravdu kompletní umytí. Nestane se, že bychom někam „nedosáhli“. Díky přístupu pomocí horolezecké techniky odpadá potřeba záboru přilehlého prostranství a náklady na pronájem plošiny.
Veškeré čisticí práce jsou naši výškoví pracovníci schopni provést přímo ze střechy bez potřeby stavět lešení.
Budete překvapeni výsledkem mytí. Dokonce možná vezmete na milost střechu, kterou jste plánovali celou vyměnit. A bude to výrazně levnější.
Nabídka služeb výškového čištění a mytí střech
- Prohlídka střechy, míry znečištění a možností přístupu
- umytí střechy zvolenou metodou
- ošetření střechy impregnačními prostředky
- preventivní prohlídka střechy včetně klempířských prvků
- finální úklid
Používané metody čištění střech
Mytí vysokým tlakem vody
Voda je pod velkým tlakem hnána do speciální úzké trysky, skrz kterou jsou její molekuly vrhány na krytinu. Vzniká zde obrovská síla, která snadno odtrhává usazené nečistoty z hladkých i hrubých povrchů. Tlak vody dokáže odstranit prachové částice, plísně, mechy a řasy. Tlakové čištění si poradí i se silnější vrstvou jakou představuje například vrstva tlejícího listí apod.
Podle potřeby jde o teplé či studené vodní oplachy. Teplou vodu využívám v prostorách, kde je součástí znečištění i usazená mastnota. Teplotu a tlak volíme podle čištěného materiálu tak, aby docházelo k jeho co nejmenšímu opotřebení.
Mytí vodní párou
voda je ohřátá na vysokou teplotu a její molekuly jsou hnány pod tlakem speciální úzkou tryskou. Voda se při tak vysokých teplotách na místě odpařuje. Znamená to mnohonásobně zvětšuje svůj objem a strhává nečistoty s sebou. Jedná se o nejekologičtější způsob čištění.
Mytí vodní párou najde uplatnění v prostorách, kde není žádoucí, aby voda stékala na nádvoří apod.
Tryskání suchým ledem
Suchý led je pevné skupenství oxidu uhličitého. Známe ho spíše jako bubliny v limonádě nebo formu ledu při chlazení potravin.
Pelety ledu jsou vysokou rychlostí pod tlakem tryskány na čištěný povrch. Při kontaktu s čištěným povrchem studené ledové pelety sublimují, tedy mění skupenství z pevného na plynné. Fakticky zvětšují mnohonásobně svůj objem a tímto tlakem uvolňují nečistoty. Ty jsou pak odstraňovány dalším proudem ledových pelet a tlakem vzduchu.
Čištění suchým ledem je velmi šetrné k ošetřovaným povrchům. Lze ho použít na širokou škálu materiálů.
Jeho použití je rychlé a šetrné k životnímu prostředí. Výhodou je také ohleduplnost této metody vůči zdraví našich pracovníků.
Líbí se Vám naše práce?
Pokud máte zájem o podobné služby, stačí vyplnit formulář a my se s Vámi spojíme a domluvíme se na spolupráci.
Budeme se těšit na viděnou, Výškové služby.